Skaczące żabki

GUMOWE JAKO

CZYLI DOŚWIADCZENIE Z JAJKIEM I OCTEM!!

NASZA GRUPA POSTANOWIŁA SPRAWDZIĆ CO SIĘ STANIE Z JAJKIEM KIEDY WŁOŻYMY JE DO OCTU

Do szklanki wkładamy jajko i zalewamy octem tak aby całe jajko było zakryte. Odstawiamy na 24 godziny i obserwujemy reakcje jakie zachodzą.

Po włożeniu jajka do octu  można zaobserwować malutkie pęcherzyki gazu unoszące się do góry. Po około godzinie można zaobserwować na powierzchni szklanki osad czyli pozostałość po skorupce. Na drugi dzień niema już skorupki.

Jajko należy umyć pod wodą. Widać wtedy dokładnie pływające w środku żółtko. Jajo jest teraz jak gumowa piłeczka. Oczywiście jajko nie nadaje się do jedzenia !

Co się stało z jajkiem? Gdzie się podziała skorupka ?

Skorupka jajka zbudowana jest z węglanu wapnia. Kiedy włożymy je do octu zachodzi reakcja i kwas octowy rozpuszcza skorupkę a jajko staje się gumowate.

Sprawdzaliśmy również, czy jajko da się zgnieść. WNIOSEK- nie można zgnieść jajka.

Czy można zrobić doświadczenie z octem i ugotowanym jajkiem?  WNIOSEK - można wykonać takie doświadczenie, jajko traci skorupkę, ale nie jest gumowe jak piłka.

WIOSNA ZBLIŻA SIĘ WIELKIMI KROKAMI !!

Z TEJ OKAZJI NASZA GRUPA POSTANOWIŁA UPIĘKSZYĆ OGRÓD PRZEDSZKOLNY

I POSADZIĆ KWIATY!!

NA EFEKT BĘDZIEMY MUSIELI POCZEKAĆ, JEDNAK PRZY

SADZENIU CEBULEK KWIATÓW DZIECI MIAŁY DUŻO ZABAWY!!

ZDROWY UŚMIECH!

DZIECI W TYM TYGODNIU POZNAŁY ZASADY ZDROWEGO TRYBU ŻYCIA. WIEDZĄ, ŻE WAŻNE JEST ZDROWE ODŻYWIANIE, DBANIE O HIGIENĘ ORAZ RUCH.

NA ZAKOŃCZENIE TYGODNIA WSPÓLNIE PRZYGOTOWALIŚMY SMACZNĄ SAŁATKĘ OWOCOWĄ.

ZAPRASZAM DO OBEJRZENIA FOTORELACJI :))

ANDRZEJKI

CZARY, MARY, HOKUS POKUS!!!

Są różne sposoby, aby dowiedzieć się , co nas czeka w przyszłości. Można pójść do wróżki, która ma czarnego kota i szklaną kulę. Można zapytać cyganki, która wróży z kart i ręki. Można też wróżyć sobie samemu, ale trzeba to robić w czasie niezwykłym. Do dzisiaj przetrwała tradycja andrzejokowa, będąca jedynie zabawą połączoną wspólnymi wróżbami dla dzieci i dorosłych:).  30 listopada Nasza grupa również bawiła się z okazji Andrzejek. Zapraszam do obejrzenia fotorelacji.

DZIEŃ DYNI

WARSZTATY KULINARNE

Dnia 19.10. 2021 r. ( wtorek) w naszej grupie odbyły się warsztaty kulinarne. Dzieci wspólnie przygotowały pizze. Nic tak nie smakuje jak samodzielnie przygotowane danie.

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć :)

DZIEŃ CHŁOPAKA

Z okazji tego dnia

niezwykłego,

Życzymy Wam chłopcy

wszystkiego najlepszego,

Humoru radosnego

I aby codziennie

spotkało was coś

MAGICZNEGO !!!

Życzą Dziewczynki z grupy " Skaczące Żabki"

ROBIMY SOK OWOCOWO-WARZYWNY

Dzieciaki w tym tygodniu odkrywały właściwości owoców oraz warzyw. Wiemy już, że po owoce możemy udać się do sadu, a po warzywa do ogródka. " Zapasy na zimowe czasy" - słuchaliśmy wiersza Joanny Papuzińskiej pt. " Powidła" . Obejrzeliśmy przetwory, które można przygotować na zimę. Przede wszystkim samodzielnie zrobiliśmy sok owocowo- warzywny:

SOK

Przepyszny soczek

dzisiaj zrobimy

jabłko, marchewkę razem złączymy.

Pomoże nam w tym

sokowirówka

by wycisnąć soczek

dla naszego zdrówka!!......

autor: Agata Dziechciarczyk

ZIEMIA PEŁNA TAJEMNIC

Grupa Skaczące żabki poznawała świat, który je otacza. Na początku przypominaliśmy sobie adresy zamieszkania, miejscowości, w których mieszkamy oraz nazwy ulic. Poznawaliśmy najbliższe otoczenie przedszkola. Szukaliśmy Polski na mapie oraz poznawaliśmy cały świat za pomocą globusa. Następnie przenieślimy się do prehistorii. Z pomocą dinozaurów odkrywaliśmy liczby, uczyliśmy się liczyć.Czytaliśmy ksiązki i oglądaliśmy albumy o dinozaurach. Dowiedzieliśmy się w jaki sposób powstał węgiel oraz jakie są jego zastosowania. Czytaliśmy legendę o " Pierścieniu Św. Kingii", która opowiada w jaki sposób w Polsce pojawiła się sól. Obejrzeliśmy film o kopalni soli w Wieliczce. Zrobiliśmy również eksperyment- " Jak odzsyskać sól z wody?".

Grupa 4,5-latki

Pierwsze tygodnie września już za nami. Przez ten czas wiele się działo w naszym przedszkolu. Dzieci poznawały siebie nawzajem oraz zasady naszej grupy. Dużo się razem bawimy, uczymy dzielić się zabawkami i współpracować. Nauczyliśmy się nowej piosenki, integrowaliśmy się z innymi grupami. Staramy się spędzać dużo czasu na świeżym powietrzu. Spacerujemy i zwiedzamy okolicę naszego przedszkola. 10 września przyjechały do nas Alpaki, bardzo fajne z nich zwierzaki. 15. 09.21 r. odbył się Dzień Kropki, jest to święto kreatywności, odwagi i zabawy. Dzisiaj 20.09 obchodziliśmy Dzień Przedszkolaka " Każdy przedszkolak dobrze wie, że kiedy wrzesień kończy się, od najmłodszego aż po starszaka wszyscy świętują DZIEŃ PRZEDSZKOLAKA. Grupa skaczące żabki zaprasza do obejrzenia zdjęć z tych wydarzeń.