Dzień Praw Dziecka

Dzisiaj w naszym przedszkolu obchodziliśmy Dzień Praw Dziecka, jest to szczególny dzień, w którym ubieramy się na niebiesko. Ten ważny dla każdego małego człowieka dzień przypada 20 listopada, kiedy to obchodzimy rocznicę uchwalenia Deklaracji Praw Dziecka z 1959 roku w trakcie XIV sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ oraz Konwencji o prawach dziecka z 1989 roku. Ważnym elementem w wychowaniu przedszkolnym jest uświadomienie dzieciom ich własnych praw, uczenie poszanowania praw innych i radzenia sobie w sytuacjach naruszania własnych praw. Dzieci podczas zajęć w każdej grupie poznały swoje prawa, wymieniły się swoimi przemyśleniami i odgrywały przykładowe scenki z codziennego życia.

Prawa dziecka to prawo do:

• odpowiedzialności rodziców za dziecko;
  • pomocy dziecku przez państwo;
  • równości bez względu na kolor skóry, wyznanie, pochodzenie;
  • pomocy, opieki i leczenia;
  • nauki;
  • odpoczynku;
  • rozwijania swoich zainteresowań i talentów;
  •  prywatności, do swojego miejsca;
  • wychowania w rodzinie, do kontaktu z obojgiem rodziców.

Żegnając się w piątkowe popołudnie, każdy z naszych milusińskich dostał niebieski balon - jako symbol pamięci i zrozumienia dla ich praw.

W galerii znajdziecie zdjęcia z przebiegu zajęć w każdej grupie.